2019 Sewing & Textiles Results


BEST IN SHOW

Rylee Hathcock


Reserve Champion

Jadie Jo Kazlow


Pillows (Intermediate)
1st - Mallory Kehm


Other Quilting - Baby Quilts (Intermediate)
1st - Rylee Hathcock


Clothing (Intermediate)
1st - Rylee Hathcock

Handmade Accessories (Junior)
1st - Ella Mershawn


Pillows (Junior)
1st - Ella Mershawn

Clothing (Junior)

1st - Allison Guest


Other Quilting - Tied Quilts (Junior)

1st - Jaydie Jo Kazlow

2019 Consumer Science

Food Show Results


Senior Division
Lance Carter - Grand Champion

Lance Carter - Reserve Champion

Intermediate
Jennifer Fortner - Grand Champion
Dakota Danley - Reserve Champion

Juniors

Jaydie Jo Kazlow -- Grand Champion
Jaydie Jo Kazlow - Reserve Champion

2019 Livestock Results


Beef

  • Grand Champion Steer – Austin Houser
  • Reserve Champion Steer – Cody Miller
  • Grand Champion Heifer – Bella Peoples
  • Reserve Champion Heifer - Luke Rothbauer
  • Junior Showmanship - Zella Williams
  • Senior Showmanship - Bella Peoples

Swine

  • Grand Champion Barrow – Ryleigh Clark
  • Reserve Champion Barrow – Ryan Ullom
  • Junior Showmanship - Carly Cieszinski
  • Senior Showmanship - Ryleigh Clark

Lambs 

  • Grand Champion Market Lamb – Courtney Murphy
  • Reserve Champion Market Lamb – Blake Furgason
  • Grand Champion Breeding Sheep – Blake Furgason
  • Reserve Champion Breeding Sheep - Hadley Cole
  • Junior Showmanship - Hadley Cole
  • Senior Showmanship - Blake Furgason

Goats

  • Grand Champion Market Goat – McKenna Mershawn
  • Reserve Champion Market Goat - Ella Mershawn
  • Grand Champion Breeding Goat – Carson Pennington
  • Reserve Champion Breeding Goat - Reagan Pennington
  • Grand Champion Dairy Goat - Reid Watson
  • Reserve Champion Dairy Goat - Reid Watson
  • Senior Showmanship - McKenna Mershawn

Rabbits

  • Grand Champion Market Rabbit – Allison Vaughn
  • Reserve Champion Market Rabbit – Alexa Cox
  • Grand Champion Breeding Rabbit - Brooklyn Guest
  • Reserve Champion Breeding Rabbit - Benedetta Backs
  • Junior Showmanship - Alex Jones
  • Senior Showmanship - Alexa Cox

Broilers

  • Grand Champion – Jaydie Jo Kazlow
  • Reserve Champion – Sam Kazlow

2019 Ag. Mechanics Results


Grand Champion - Smoker Trailer

Ryan Ullom, Daniel Nichols, Caleb Scott, Cody Scales

Reserve Champion - Entry Gate
Matt Schieberle, Tayten Major, Cayden Fowler

Showmanship Champion - Welding Trailer
Cole Schieberle, CJ Gober, Marshall Letlow, Noah Leinen